miercuri, 13 mai 2020

Film /Sfantul Luca al Crimeei







"Pentru chirurg nu trebuie sa existe"caz", ci numai omul viu care sufera."
(Sfantul Luca al Crimeei)


Despre viata Sfantului Luca al Crimeei,ierarh marturisitor si doctor fara de arginti,urmas al unei vechi familii princiare,artist inzestrat,chirurg genial,profesor universitar,patimitor pentru credinta in temnitele bolsevismului,unul dintre cei mai mari predicatori ai secolului,lucrul cel mai bun care se poate spune sunt propriile lui cuvinte:"Am iubit patimirea,fiindca minunat curateste sufletul!"

(Cuvant introductiv din cartea autobiografica "Am iubit patimirea")



Sincer,mi-ar fi placut o carte autobiografica care sa includa mai multe despre trairile,gandurile si sentimentele sfantului pe parcursul vietii si desigur in contextul grelelor incercari,obstacole  si suferinti indurate in acele vremuri tulburi, de cosmar.
Din acest punct de vedere cred ca adaugand lecturii acestei carti si vizionarea filmului,e un fapt absolut binevenit care intregeste cumva imaginea noastra despre viata si personalitatea acestui uluitor om care a fost trecut in randul sfintilor pe data de 25 mai 1996,la catedrala Sfanta Treime din Simferopol,loc unde se afla astazi si sfintele lui moaste.

joi, 23 aprilie 2020

Fii calm dragul meu...



 O sceneta umoristica si muzicala de zile mari!!!
Ce descopar mai vechi si de calitate impartasesc pe aceasta cale in speranta ca poate aduce un strop de bucurie si pace sufleteasca pt cei care facand unele cautari pe net,nimeresc pe aici.
.Chiar detensioneaza ,bine scrisa si conceputa prin fuziunea text-cantec.Magistral interpretata!




miercuri, 22 aprilie 2020

Isteria,panica si psihoza in masa covid19.



Nu am inteles niciodata de ce intr-o stare critica de urgenta nu sunt consultati marii specialisti in domeniu.Ca sef de guvern/presedinte convoaca  imediat expertii,somitatile,cercetatorii si printr-un brainstorming intr-o conferinta extraordinara,vei gasi masurile cele mai bune!
Excelent discurs,argumentare si sfaturi de la un om nu doar bine pregatit ca medic dar si cu aplecare catre filozofie !Si din cate realizez,are credinta mai multa decat multi preoti !
 "Filozofia este medicina sufletului"!

Asa consider si eu,se exagereaza mult,chiar si pana la celebra vorba a lui Creanga "vai daca o sa cada drobul de sare..." se induce astfel o panica in mase care poate dauna grav in mai multe privinte!
Respecta masurile de preventie,in rest viata  cu activitatile ei  trebuie sa-si urmeze cursul ei!

HRISTOS A INVIAT!!!


joi, 16 aprilie 2020

In apropierea Pastelui:Te daruie ca soarele,ca floarea...



Refren :Cand binele te-ndeamna sa faci bine
Mesaj:Te daruie ca soarele,ca floarea...

Muzica:Florin Bogardo
Versuri:Virgil Carianopol
Interpreta:Stela Enache

Ce ma bucur sa gasesc disponibil aceast cantec pe care pur si simplu il ador din toate puctele de vedere,compozitie/orchestratie,vers si interpretare!Suav,cald,cu un ritm balansat si un cresceno armonic pe refren atat de bine potentat si inspirat prin versuri...merge la inima de-ti vine sa dansezi de bucurie si pace interioara resimtita.
Exista o pilda despre Dumnezeu care se reprezinta in Sfanta Treime facandu-se o analogie astfel: Soarele-Tatal,Lumina-Fiul si Caldura-Sfantul Duh!
Nu stiu de ce,sau probabil pt faptul ca am obsesia numarului trei ,a trinitatii,am indraznit sa fac o analogie citind numele celor trei autori atat de talentati in crearea acestui moment muzical.
Si mi-am spus astfel:
Compozitor si orchestarator:Dumnezeu(Creatorul)
Textier;Iisus(Cuvantul ca si Cale superioara transmiterii unui mesaj)
Vocea(calda, insufletita,mangaietoare):Sfantul Duh

Da,"precum in cer asa si pe pamant",macrocosmosul  se repeta in diverse moduri in microcosmos,Dumnezeu lucreaza prin oameni!

Este genul de cantec care te face sa vrei fii mai bun,mai iubitor!Mereu e loc de mai mult!




miercuri, 15 aprilie 2020

Promisiuni...



Un film de Elisabeta Bostan cu Maria Ploae,Mircea Dinescu si Ion Caramitru in rolurile principale.
Si un rol de excelenta as spune,Medeea Marinescu,actrita astazi,un copil care promitea sa ajunga o mare actrita,ceea ce s-a si intamplat!O stiti probabil si din filmul pentru copii,"Maria, Mirabela"!
Dar in "Iarna Bobocilor",o recunoasteti?Era doar un copilas de vreo 2 anisori in celebrul film cu Draga si Marin Moraru.Cum de-au mai trecut anii,cate nostalgii trezesc aceste filme vechi pt o generatie intreaga!
De remarcat, cantecul si versurile lui ii apartin!Si pelicula inclusa din inregistrari ale Medeei la cativa anisori care completeaza admirabil  scenariul si regia!

Un film simplu si modest per ansamblu,dar foarte placut si sensibil in felul sau,un film care poate fi vizionat cu mic cu mare in familie pe aceasta perioada critica.
"O promisiune pentru o seara placuta"..,sunt ultimele cuvinte din film ...eu nu va pot promite,gusturile sunt atat de diferite,insa vi-l recomand cu drag sa-l vizionati intr-o seara, sperand ca o sa va fie pe plac.





vineri, 20 martie 2020

Shirley Bassey /I who have nothing...



Multumita lui Radu Palanita care a interpretat aceasta melodie la "Romanii au talent", descopar aceasta emotionanta melodie a anilor 70 si magnifica ei interpretare de catre o  fascinanta cantareata ,o veritabila legenda a muzicii pop,Shirley Bassey!!!

Marii cantareti traiesc muzica prin toti porii fiintei lor,nu e suficient sa ai voce,vocea e doar un instrument care trebuie activat de o inima rascolita de viata si emotie puternica,scanteietoare!
Imi place mult si interpretarea lui Palanita,ca voce si timbru,insa lipseste scanteia aceea interioara care sa anime melosul si atitudinea scenica.Sper sa fie vorba  doar de un soi de timiditate si trac.

miercuri, 4 martie 2020

Nara X 3/Muzica sufletului meu



O reascult cu aceeasi placere imensa ca atunci cand am descoperit-o!Exista un punct culminant liric in compozitia asta ritmata ,care imi da fiori greu de descris in cuvinte!Sentiment celest care sporeste ca impact emotional datorita contrastului cu ritmul sacadat si sumbru.
In acest material piesa se repeta de 3 ori.Pur si simlu o ador!

miercuri, 12 februarie 2020

Cand vorbim cu pacat.

"Indepartati-le intr-adevar,pe toate de la voi,mania,furia,rautatea,vorbirea injurioasa si cuvintele obscene din gura voastra!"- Coloseni 3:8

duminică, 2 februarie 2020

Povestile copilariei/Arabela

https://www.youtube.com/playlist?list=PLMPQY0KyWvxCy-SYd2608rJh6ANeCWa1h

Celebrul serial pentru copii, "Arabela", a fost realizat intre anii 1979-1981 in Cehoslovacia.Povestea va continua peste 10 ani mai tarziu in 1993 cu "Arabela se intoarce".
Pentu cei mari  nostalgici,pentru copii /nepoti,serialul cuprinzand 13 episoade, este acum disponibil in romana pe canalul yt al lui Petre Aseminei.(postarile apartin lui Dan Paraschivescu)
Multumiri pentru aceasta oportunitate de a-l viziona !

L-am revazut cu mare placere intr-un moment in care boala ma tintuia la pat.Nu am rezistat sa nu urmaresc intr-o singura zi toate episoadele,cca 30 minute dureaza un episod!!!
Minunat cred ca ar fi sa-l urmariti timp de o saptamana impreuna cu mic cu mare... in familie!!!

Simpatic foc,mult umor de situatie si un scenariu absolut grozav!!!