marți, 31 martie 2015

Atasamentul de a citi

Am citit si eu destule in viata,dar la un moment dat mi-am spus,stop!Viata ma chema  pentru a o trai si altfel!


Citeste,dar nu uita de sfanta Masura!
Viata nu e facuta doar pentru a patrunde sensul celor citite in carti.Nu uita,ai 5 simturi care asteapta sa fie explorate,nu uita de  viata reala  care te invita permanent sa o consumi in direct,tu personal, nu din experientele altora povestite in copertile unei carti.
Cititul in exces e o boala ca oricare alta!Un drog ca oricare altul,precum fumatul ,alcoolul,jocurile electronice,etc...insa societatea  il repereza pe acesta ca drept o virtute.!!!
Aici e problema.Un alcoolic spre exemplu  il vezi ce si cum ,,un om care citeste mereu uitand ca mai sunt atatea altele de facut, ,constati doar  ce cultura impresionanta are,il apreciezi intr-o dicutie sa spunem,dar nu poti vedea anumite metehne datorate acestui atasament...ca nu prea e capabil sa traiasca printre oameni ,ca sufera de un soi de autism,ca a devenit arogant,mandru pentru ca se crede superior altora,ca are un comportament psihotic dictat de o anume lectura preponderenta,ca are boala teoretizarii si un lips major de simt practic...am sugerat unele,altele.

Imi povestea cineva ce incantata a fost ca nu mai stiu in ce tara fiind in excursie,vedea oameni citind in metrou,sau in parcuri pe o banca!
Ei as,o tampenie!Pai ia si priveste in jurul tau,relationeaza cu oamenii din jur,comunica in anumite situatii,uitat-te la chipurile lor atent ,ai de invatat astfel!
Iar in natura ,e un sacrilegiu sa stai cu nasul intr-o carte!Contempla,bucura-te de copac,floare,lumea din jur,priveste cerul,respira adanc sa simti parfumul ei,plimba-te!
Orice activitate isi are fireste spatiul si timpul ei adecvat!
Apreciem prosteste,lucruri ce ar trebui sa le condamnam.



Gata cu scrisul pe aici,a iesit soarele,si sunt o gramada de activitati de realizat pe ziua de astazi!
Incerc sa dau naturii ceva din participarea mea, incerc sa discut cu semenii mei,incerc sa pictez ceva, sa termin un proiect,sa incep o carte,sa ma joc cu nepotii,sa ascult muzica,etc,,,din toate vreau cate ceva,doar asa pot sa ma racordez la intregul fascinat al vietii si cunoasterii omenesti!


Oricum,nu prea am asteptari sa fiu inteles in ce am schitat aici,multi vor sari ca arsi probabil,insa eu vorbesc din experienta acumulata in urma unor asemenea cazuri de oameni .
Fascinat la inceput,cumplit deceptionat dupa ani de zile.
Cele mai grave metehne,pacate...sunt cele care nu se vad lesne!.


In concluzie, puneti intotdeauna Viata inaintea cartii!,fiti intelepti si petreceti-va viata in mod echilibat valorificand clipa prin activitati felurite.
Aveti voie la o anumita dominanta ,e firesc,dar nu va tatonati doar de un singur lucru,oricat de virtuos vi s-ar parea!Orice atasament in exces,e un fapt negativ!
Pretuiti varietatea in aceasta Compozitie unica si nepretuita  numita Viata! 

PS:Cei care se lauda ca au citit mii de carti,o biblioteca intreaga,nu alta,pai nu e oameni buni de laudat,e chiar trist ,deplorabil!Cand mai ai timp sa traiesti real...vorba lui Bacovia,"printre oameni"!Imbinati cuvantul cu imaginea si sunetul! Cel putin!




sâmbătă, 28 martie 2015

Deruta

Cred ca fiecare atragem ceva,indiferent ca vrem sau ba,indiferent ca facem sau nu un anume efort,ca meritam sau ba.Poti atrage banii spre exemplu,pana si daca nu faci nimic vin ei la tine pe o cale...poti atrage prieteni multi chiar daca nu dai nimanui un telefon ,te cauta ei!
Ori spre exemplu iarasi,poti atrage din necazuri chiar daca ai un suflet milostiv,ori sa se tina scai de tine gafele,chiar daca esti foarte atent .
Se vorbeste de cauza-efect ,de cele mai multe ori...dar daca exista ceva dincolo de acest raport,o stranie lege a atractiei in functie de anumite coordonate astrale ce ne definesc locul intr-o anumita matrita transcedentala?
Afirmam ceva pentru ca ne este dat sa-l afirmam,adica  avem acces catre.Nu tine asadar de alegerea ,de vointa ta!
Te situezi in locul potrivit sau nu,de acest loc subtil in plan ezoteric depinde soarta si destinul tau.

Doamna FB atrage dorinta multoa de a o ajuta  Straniu ,ea ii judeca aspru pe toti,ii desconsidera. insa nu stiu cum se face ca multi dintre acestia o ajuta, au consideratiune fata de ea.Personal,am foast alaturi de ea de atatea ori,am iertat foarte multe in ceea ce priveste atitudinea ei,desi ,nu exagerez,m-a indurerat adeseori cu ignoranta ei.
Logic ,nu prea merita cum s-ar spune,prea mandra,orgolioasa,prea din cale afara de maximalista,de critica..
De s-ar putea vedea bine o clipa pe ea insasi,ar lesina in clipa urmatoare din deceptie si sila de sine!Judecand cu aceeasi masura,adica  dupa propriile afirmatii si exigente.

Si totusi,ea este in continuare ajutata,inteleasa,cautata.Chiar iubita!

Cum au unii fara prea mult efort sau chiar deloc,ceea ce altii isi doresc cu disperare si fac atatea eforturi!
Cat nonsens!
Doar aceasta legea a atractiei ar putea explica unele...dar ea la randu-i ma intreb,cum este determinata,exista criterii cauzistice sau doar e asa o nimereala a sortii,o pura intamplare!?Caci daca ar exista o logica,s-ar stabili aceasta lege in functie de ea,desi dupa exemplul dat ,nu vad raport cauzistic.
Ori  exista o logica divina  intr-un plan prea subtil si complex pentru  intelegerea noastre omeneasca?

Oare e adevarat ca nimic nu este intamplator?
Sau poate sunt si lucruri chiar intamplatoare care pecetluiesc demersul vietii noastre in multe feluri.
O intamplare care evolueaza intr-un fel si-si creeaza in timp legile ei.
Astfel s-ar putea  spune cumva ,ca intamplarea insasi e o lege:Legea intamplarii.









miercuri, 25 martie 2015

Omul de la coada



Am scris nu demult pe blog despre "binele pe care as fi putut sa-l fac si nu l-am facut"...era un indemn de a starui gandul catre bunatate,ca doar  cultivand acest gand in mintea noastra prin meditatie ii dam sansa sa se afirme!Depinde ce prioritati fixam noi in mintea noastra,caci de prea multe ori,bunatatea,milostenia,iubirea ,sunt tocmai in coada listei!!!Sau nici barem atat.
Atat de des ratam sansa sa fim oameni,sa fim pe placul lui Dumnezeu. Daca viata e un test al iubirii ,e trist cat de des il putem  pica...eu chiar cred ca gesturile de omenie spala ,curata,vindeca ,ajuta mantuirii tale!
O spune si scriptura"Iubirea acopera o multime de pacate", si in vechiul si noul Testament este asta scris!!!
Iar iubirea inseamna sa te gandesti la altul ca la tine,sa procedezi cu el asa cum ti-ai dori sa procedeze altii cu tine cand ceva iti lipseste,ai nevoie,iti doresti.

Am primit de la o persoana foarte draga acest clip prin email si m-am gandit ca se leaga cumva cu indemnul meu.Ma bucur ca a avut impact acest clip promo,asta judecand dupa comentariile citite in diverse site-uri care il publica.
Sa nu uitam de traducerea impresiilor in fapte reale!...

Fiti siguri ca faptele bune se intorc la tine mai devreme sau mai tarziu.

ps; Nu insa acest fapt este cel mai important ,cat gestul minunat ce poti sa-l faci uneori!Din bucuria  inimii de a darui!
Sincer,eu asta mai cu seama apreciez in acest clip,mai putin partea finala cu binele rasplatit!


marți, 24 martie 2015

...

Cineva isi exprima nedumerirea de ce anumite postari origami pe blogul meu,sunt in engleza si nu in romana.
Nu-mi mai plac romanii,nu-mi place limba mea?
Eu din cate stiu marea majoritate sunt in romana,unele au instructiuni in ambele limbi,in rest   daca sunt vreo 2,3 postari doar in engleza. Asta,fireste spre a economisi timp in acord cu faptul ca eu ma adresez fanilor origami din lumea intreaga,asa ca scriind in engleza ,pricep multi! Chiar si copiii din Romania astazi,stiu destul de bine engleza ca sa inteleaga ce scriu.Oricum ,aici imaginea vorbeste!

Pe de alta parte,ei da,de ce sa nu o spun...cele mai amabile si frecvente aprecieri ,au venit de-a lungul timpului din partea fanilor origami din strainatate!Cand vezi ca unii au folosit si google translate la unele articole in romana,e ceva!Ma simt asadar dator de a purcede uneori sa scriu in engleza mai intai,si apoi in romaneste.
Iar daca nu mai am timp,stare,ramane doar versiunea in engleza.

Mi-am dorit mult sa aflu pasionati de origami din tara  cu care sa comunicam pe aceasta cale!As de unde,doar cateva incercari timide ,nimic mai mult.

PS:Lansez totusi invitatia spre comunicare...daca pasiuni comune nu reusesc sa lege prietenii,e semn ca suntem rau bolnavi de noi insine!



duminică, 22 martie 2015

O pisica emancipata


Azi prezint moda la Paris,
De ma vezi,sunt ca un vis!
Dau din solduri,dau din coada,
Fac si salturi in cascada!
Ma invart apoi si joc
Cu dus si intors pe loc.
Si sunt fooooarte gratioasa,
Shiffer...sigur e  invidioasa!!!

In final, va cant si o miorlalaieza,
De madam Mathieu... se eclipseaza!

Pentru nepoteii mei  si pentru Andaluza ,pisica mea... cea speciala!

Mentiune:Sursa foto:net

sâmbătă, 21 martie 2015

Modular Origami Hydrangea/My new origami creation



Si totusi...in cruce arata cel mai bine!


Celebra "Fujimoto Hydrangea",o piesa in origami de rezistenta as spune,adica o piesa la categoria origami logaritmic obtinuta dintr-un singur patrat de hartie(indiscutabil un veritabil  test de abilitate in origami la care putini se incumeta), se poate realiza printr-o versiune folosind module!
Foarte incantat,bucuros sa descopar zilele trecute  o modalitate ",easy level" as incadra-o in care aceasta progresie se poate realiza prin conexiune de module!
In acest caz ,rezulatatul poate fi impecabil,fara cute in plus!
Si de retinut,fara adeziv!



The famous origami "Hydragea by Fujimoto" can be realised in modular tehnic!
If the initial piece in origami is from one sheet and is very,very dificult,my version is real very simple and with great possibility of a clean result!
I discoverede this way,some days ago!
Unbelivable,no glue,intresting connection!
So simple ideea!
Here is on 6 levels,not difficult following my method for hydrangeas with 8 or 10 levels!

ps: Let comments if you are intrested!

vineri, 20 martie 2015

Miaunica Doremica




"Daca viata nu-ti zambeste, ciupeste-o!"-Valeriu Butulescu

Am zambit,am ras chiar cu pofta...iar asta nu e putin ...de s-ar stradui fiecare sa bucure pe altii cu ceva!

Felicitari celeia ce a dresat-o,Alexandrei Verdes,multumim de momentul tare dulce si  amuzant oferit!
Sa nu uitam,pisicile sunt cu mult mai greu de dresat decat cainii!!!

PS:Unii spun ca o ciupeste..eu nu prea vaz asta..dar si asa de-ar fi ,exista evident buna masura,nu o agreseaza  de sta atat de linistita in brate.
Deh..gura rautacioasa a lumii,mereu cauta nod in papura.
Scara do major i-a iesit de minune,iar  finalul ...perfect!



miercuri, 18 martie 2015

Binele

pe care puteam sa-l fac si totusi  nu l-am facut!!!..iata gandul care ar trebui sa staruie in mintea omului adeseori!

De cate ori poti face bine in jurul tau si totusi din anumite motive precum comoditate,ignoranta,egoism nu-l faci!
Ce trist si de condmnat este omul...cata lasitate,cata micime,cata saracie cu inima...si tot vorbim ,culmea,de Dumnezeu,de iubire!
Cartea asta a iubirii omenirea tot nu a inteles-o,tot nu ajucat-o asa cum se cuvine... nici astazi dupa doua mii de ani de la nasterea lui Iisus.
Prea putin."Fiecare pentru sine,sa aiba!!!",asa exclama  cineva foarte deceptionat,cineva care lucreaza in strainatate.
Si fireste, de la o zi la alta tot mai putin avem cu inima ,gonind dupa  a avea material.

Nu stim unde sa ne facem cruce!
De ce Doamne esueaza  planul iubirii?
De ce s-a inrait atat lumea?

Repet...sa ne preocupe in cuget binele pe care am putea de atatea ori face...daca mintea nu mediteaza la asa ceva,atunci o fura alte lucruri ,si uite asa treptat binele de care putem da dovada,se estompeaza,slabeste,moare.

sâmbătă, 14 martie 2015

Fericirile



FERICITI

Fericiti cei saraci cu duhul,ca a lor este imparatia cerurilor.

Fericiti cei care plang,ca aceia se vor mangaia.

Fericiti cei blanzi ca aceia vor mosteni pamantul.


Fericiti ce ce imblanzesc si inseteaza de dreptate ca aceia se vor satura.

Fericiti cei milostivi ca aceia se vor milui.

Fericiti cei curati cu inima ca aceia il vor vedea pe Dumnezeu.


Fericiti facatorii de pace ,ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.

Fericiti cei prigoniti pentru dreptate ca a lor este imparatia cerurilor.

Fericiti veti fi voi cand va vor ocara si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra,mintind pentru mine.

(Iisus Hristos)

vineri, 13 martie 2015

Tot ce ai...

ai pentru ca ti-a fost dat sa ai!
Nu te mandri asadar cu cine esti si ce poti,ci lauda pe Cel ce te-a daruit cu anumite calitati sau privilegii ,indiferent care ar fi ele!
Iar daca ai ,poti,ti-e bine,daruie celuia care nu are,nu poate,nu-i este bine!
Iata dreapta socoteala si porunca pe care scriptura insasi o pomeneste.


De obicei  ne oprim cu sentimentele apreciative la ce savarsesc unii semeni,dar uitam sa ducem gandul catre slava unui Creator.E asa ca si cum am iubi mai mult tabloul sau muzica cuiva,decat autorul in sine!
Nu uitati,omul este doar un mijloc,un instrument prin care o anume vointa se savarseste.
Ai mers la concert,la expozitie,ai citit o carte remarcabila,laudat fie Dumnezeu ca asa ceva minunat se petrece ,exista!.Noi ne oprim insa doar la ovatii lumesti,ne facem adeseori  idoli din oameni!
Ma duc cu gandul acum la Petre Tutea.El  spunea odata ironic ,ca el cand aude de creatie plastica,literara,muzicala etc...il ia cu lesinul de ras,nu alta,pai "cum sa fie domnule,creatura Creator?!"
Omul continua el,nu creeaza de la sine putere ,ceea ce noi numim creatie ,reprezinta  anumite petece din transcendenta pe care le accesam prin har si inspiratie.
Fireste creatura ar trebui ea insasi sa fie recunoscatoare Creatorului pentru un anume dar,iar tot ce realizeaza cu truda,catre Dumnezeu inainte de toate ofranda sa fie.
Cel mai elocvent caz,Bach ... cand compunea ,obisnuia sa scrie printre solfegii pe fiecare pagina:"Pentru gloria lui Dumnezeu!"

Nu va mai faceti plecaciuni la oameni,indiferent cate calitati cuceritoare gasiti la ei.Plecaciuni faceti-va la Dumnezeu,iar pe oameni apreciatii cu anumita masura in calitate de fii ai lui Dumnezeu.
Adica in toate si intotdeauna centrul interes major trebuie sa fie Creatorul,iar cel secundar,creatura!
Sa pastram asadar balanta cuvenita,sa nu uitam de pamantul si cerul care sustin si hranesc copacul cu florile si roadele sale!
Se impune fireste astfel ,aspiratia si sentimentul sfant de recunostinta,veneratie catre Izvorul Vietii noastre!
Indrazniti pana la El!